منظور از ریدایرکت چیست و نحوه انجام آن چگونه است؟

 

داشتن یک دامنه اینترنتی این روزها رواج بسیاری یافته است. تعداد بیشماری از کسب و کارها یا به طور کامل از طریق اینترنت انجام می‌شود، یا بخش عمده‌ای از آن به اینترنت وابسته است. به همین دلیل است که افراد بسیاری به دنبال داشتن یک سایت اینترنتی با دامنه معتبرهستند تا بتوانند در انجام کارهای مربوط به شغل خود موفقیت بیشتری به دست آورند و پیشرفت کنند. یکی از راه‌های مراقبت از این دامنه‌ها در زمان بروز مشکل، انتقال آن به آدرس دیگر یا به اصطلاح ریدایرکت کردن است. اما ریدایرکت چیست؟ در این مقاله با این مسئله و نحوه انجام این کار آشنا می‌شوید.

 

ریدایرکت یا انتقال آدرسی به یک آدرس دیگر به این منظور انجام می‌شود که در مواقعی ممکن است سایت شما قفل کند یا به اصطلاح بالا نیاید. یا اینکه شما به هر دلیلی قصد داشته باشید سایت خود را به یک دامنه جدید منتقل کنید و از مخاطبان خود بخواهید به این دامنه مراجعه کنند. شاید هم قصد شما این است به طولانی بودن یوآرال آدرس سایت خود، تغییراتی در آن ایجاد کنید. در این صورت شما به کمک ریدایرکت نیاز دارید.

 

به طور کلی منظور از ریدایرکت چیست؟

 

انتقال کاربر به آدرس جدید در یک دامنه ریدایرکت نامیده می‌شود. در واقع وقتی شما قصد دارید کاربران سایت خود را به یوآرال جدیدی هدایت کنید، از این کار استفاده می‌کنید. اقدامی که به خصوص در میان مدیران سایت‌های مختلفی که در زمینه سئو فعالیت دارند، بسیار رایج است.

 

یکی از بیشترین مواردی که از ریدایرکت استفاده می‌شود، وقتی است که شما در آدرس همه صفحات سایت خود یا برخی از این صفحات تغییر ایجاد کرده‌اید و می‌خواهید کاربران از این آدرس جدید اطلاع داشته باشند. یا اینکه شاید برای یکی از صفحات سایت شما چندین آدرس مختلف ایجاد شده است و شما مجبور هستید که آدرس‌های دیگر را بر روی آدرس اصلی سایت یا صفحه خود قرار دهید. ریدایرکت در زمینه انجام این کارها به خوبی به یاری شما می‌آید.

 

ریدایرکت چه انواعی دارد و هدف از هر کدام چیست؟

 

در عمل ریدایرکت با انواع مختلفی سر و کار داریم که هر یک با هدف متفاوتی انجام می‌شوند. اما پرکاربردترین و مفیدترین آن‌ها ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت ۳۰۲ هستند. این دو روش به صورت یکسان عمل می‌کنند و هر دو شیوه انتقال کاربر و همچنین ابزارهای موتورهای جستجوگر از آدرس قبلی به آدرس جدید را به خوبی انجام می‌دهند. اما تفاوت این دو روش در این است که ریدایرکت 301 انتقال را به طور دائمی انجام می‌دهد، ولی انتقال آدرس در ریدایرکت 301 موقتی است و در مواردی انجام می‌شود که قرار است مشکلات مربوط به یوآرال قبلی حل شود.

 

یکی از مواردی که باید در هنگام ریدایرکت و به منظور رعایت اصول بسیار مهم سئو مدنظر داشته باشید، این است که همه دامنه‌های سایت خود را به آدرس اصلی ریدایرکت کنید. چرا که این کار باعث می‌شود تنها یک آدرس برای سایت شما موجود باشد و همچنین محتواهای تکراری در سایت شما دیده نشود.

انواع روش‌های ریدایرکت کردن سایت

 

عمل ریدایرکت سایت و صفحات سایت به شیوه‌های گوناگونی انجام می‌شود که هر یک دارای خوبی‌ها و بدی‌های خاص آن شیوه است.  سئو سایت اصفهان در اینجا دو شیوه انجام این کار را که یکی به صورت سریع و دیگری با استفاه از تنظیمات هاست کنترل‌ پنل انجام می‌شود، ارائه می‌دهیم.

 

1) ریدایرکت در کنترل پنل: نحوه انجام سریع ریدایرکت دامنه جدید به دامنه اصلی سایت چهار مرحله دارد. شما در مرحله اول باید ابتدا پس از وارد کردن یوزر و پسورد، به کنترل پنل لاگین کنید و سپس برای انجام مرحله دوم، پارک دامین دامنه را در کنترل پنل انجام دهید. شما در مرحله سوم در حالی که پیش از این نحوه ایجاد پارک دامین را به طور دقیق و کامل مطالعه کرده و فرا گرفته‌اید، باید بر روی گزینه منیج ریدیرکشن(Manage Redirection) کلیک کنید و وارد صفحه جدیدی با عنوان (Alias Redirection) شوید. اکنون زمان اجرای مرحله چهارم است. اینکه در قسمت ریدایرکت تو، نام دامنه اصلی خود را قرار دهید و تنظیمات جدید انجام شده را ذخیره کنید. به این ترتیب شما کار ریدایرکت را به راحتی انجام داده‌اید.

 

2) برای انجام دادن شیوه دوم شما باید وارد بخش تنظیمات پیشرفته هاست کنترل پنل خود شوید. برای این منظور ابتدا باید مطمئن شوید که تنظیمات مربوط به نیم‌سرورهای دامنه‌های دیگر را بر روی هاست مورد نظر انجام داده‌اید. پس قبل از اینکه کار دیگری انجام دهید، ابتدا عمل موسوم به پارک دامین را حتما اجرا کنید.

 

پس از آن که راهنمای ورود به هاست را مطالعه کردید و این کار را فرا گرفتید، به هاست کنترل پنل سایت خود وارد شوید و در قسمت دامین‌ها گزینه ریدایرکت را فعال کنید. در مرحله دوم وارد قسمت تایپ(Type) شوید و سپس یکی از دو گزینه انتقال موقت(Temporary) یا دائمی(Permanent) را که به نام 302 و 301 نامیده می‌شوند، انتخاب کنید. سپس وارد بخش مربوط به ورود آدرس جدید شوید و آدرس مورد نظر خود را در آن وارد کنید. البته اگر می‌خواهید فقط یک صفحه مشخص را ریدایرکت کنید، باید نام آن صفحه را نیز در این آدرس قرار دهید.

 

در مرحله بعدی دامنه جدید خود را بر اساس این دستورالعمل ( http://YourDomain.com ) وارد کنید. بعد از آن در قسمت ریدایرکشن از یکی از این سه گزینه استفاده کنید: only redirect with www  ، Redirect with or without www و یا Do Not Redirect www . اگر گزینه اول را انتخاب کنید،‌آدرس شما فقط زمانی ریدایرکت می‌شود که آن را به صورت www.YourDomin.com) درخواست کنید. در صورت انتخاب گزینه دوم ریدایرکت در هر صورتی چه با WWW چه بدون آن، ریدایرکت خواهد شد. و اگر گزینه سوم انتخاب شما باشد، زمانی عمل ریدایرکت انجام می‌شود که کاربر با استفاده از متن YourDomin.com  وارد سایت شود.

 

توصیه ما این است که گزینه Wild Card Redirect  را نیز فعال کنید، زیرا فعال شدن این گزینه باعث می‌شود که کاربر دیگر آدرسی را که درخواست کرده است، از دست ندهد. پس از انجام همه این مراحل گزینه Add را بزنید و تنظیمات انجام شده را ذخیره کنید. در این صورت شما ریدایرکت را برای سایت خود انجام داده‌اید.

0